
Niespokojny oddech to sygnał ostrzegawczy
Płytki oddech, ból klatki piersiowe, zdecydowanie mniejsza energia życiowa, zawroty głowy, wiotkie ciało, bóle stawów, zmęczenie. To część objawów, które mogą się wiązać z początkiem wypalenia nerwowe, nerwicy, depresji. Zdrowienie zaczyna się tak naprawdę od uważności na siebie. My – psychologowie, ale również lekarze, ludzie biznesu, rodzice, osoby młodsze i starsze – każdy z nas w tych czasach narażony jest na silny stres.
Sama ostatnio poczułam, że utraciłam równowagę. Oddanie pracy magisterskiej, dyżury w fundacji, pisanie tekstów w redakcji i inne trudności życia codziennego, nie dawały mi wytchnienia, aż w końcu obudziłam się z ciężarem na klatce piersiowej i mocno niewyregulowanym oddechem. Nie pomógł mi ulubiony spacer i widok wody, nie pomógł mi fitness, ani ulubiona muzyka. Zaczęłam od pracy nad oddechem. Zorientowałam się, że pośpiech i płytki oddech towarzyszy mi od lat, zwracali mi na to uwagę bliscy, bagatelizowałam to. Wpadłam w pułapkę więcej i bardziej, aż dopadły mnie objawy somatyczne. Naprawdę łatwo wpaść w wir pracy i licznych obowiązków. Pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy niezniszczalni.
Nierówny oddech sprawia, że umysł pozostaje niespokojny. Poprzez świadomy oddech zyskujemy stabilny umysł.
Zaburzenie nerwicowe (lękowe) związane ze stresem i pod postacią somatyczną – czym się charakteryzują.
Według klasyfikacji ICD-10 do zaburzeń nerwicowych zaliczamy m.in. zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, reakcję na ciężki stres, zaburzenie adaptacyjne, zaburzenie dysocjacyjne, zaburzenie występujące pod postacią somatyczną oraz inne zaburzenia nerwowe.
Jeżeli pacjent skarży się na dolegliwości, które mają wyraźny związek z czynnikami psychologicznymi (np. klucie klatki piersiowe, drżenie rąk, duszności), nie dotyczą one konkretnej choroby, mówimy o zaburzeniu somatyzacyjnym. Zazwyczaj pacjent wymienia objawy z zakresu:
- układu oddechowego (przyśpieszony oddech, duszności, ukłucia w chwili wdechu),
- układu sercowo-naczyniowego (przyśpieszone bicie serca),
- układu pokarmowego (biegunka, zaparcia),
- i inne: bóle i zawroty głowy, poczucie mrowienia, cierpnięcia, swędzenia, czy pieczenia różnych obszarów ciała.
Osoby cierpiące na zaburzenia nerwicowe lub mające takie podejrzenia potrzebują konsultacji specjalisty w celu prawidłowej diagnostyki. Może wiązać się to z niezdrowym stylem życia, nieprzepracowanymi problemami z przeszłości, zaburzeniami psychicznymi, chorobami somatycznymi. Szczególnie pomocna jest psychoterapia. Pewne oddziaływania mają na celu zmianę podejścia pacjenta do przeżywanych przez niego dolegliwości i cierpienia, zmianę sposobu jego funkcjonowania. Wczesne wykrycie i zagłębienie się w problem, może spowodować całkowite ustąpienia objawów.
Ćwiczenie z oddechem
Istnieje kilka metod na regulację oddechu, emocji i dodawaniu sobie energii. Jeśli codziennie rano poświęcimy kilka minut na oddech, obniżymy w ten sposób poziom stresu, pobudzeniu kreatywności i nauki czegoś. Doktor Emma Seppälä z Uniwersytetu w Stanford opracowała 27 minut na pobudzenie i dobry dzień co rano. Najpierw proponuje obniżyć dawkę codziennego stresu, poświęcając oddechowi 5 minut po obudzeniu się. Według niej różne typy emocji są powiązane z różnymi kategoriami naszego oddechu. Możemy zacząć panować nad emocjami skupiając się na metodzie oddychania. Poświęcenie 5 minut rano na technikę oddychania redukuje kortyzol, hormon stresu i sprawia, że jesteśmy bardziej wyciszeni.
Pozostałe
“Dlaczego jesteś taka cicha?”. 8 dowodów na to, że introwertyk to silna osoba
Introwertycy stanowią od jednej trzeciej do jednej drugiej całej populacji,...
Czym jest inteligencja emocjonalna i jak pomaga nam w życiu?
Daniel Goleman przeprowadzając badania losów absolwentów Harvardu zauważył, że...
Czy jesteśmy dla siebie bardziej wymagający niż dla innych?
Kompetencje ważniejsze od empatii? Co cenimy bardziej? Jak połączyć...
Przed życiem w pełni blokuje cię brak pewności siebie? Są dwie drogi wyjścia
Budowanie pewności siebie to ciężka praca, nie zamierzam tego przed wami ukrywać....